Committees

Education Committee

Creates the scientific program, exclusively governs educational content for all educational assets of the Academy, performs program evaluations, and safeguards educational content from commercial bias through a complex disclosure mechanism. Several subcommittees assume delegated responsibilities for program design and evaluation.

CommitteeTerm Ending
Jason L. Hornick, M.D., Ph.D., Chair 2021
Aleodor (Doru) Andea, M.D., MBA2019
Michelle S. Hirsch, M.D., Ph.D.2019
Carol F. Farver, M.D.2019
Meera R. Hameed, M.D.2019
Gregory R. Bean, M.D. Ph.D., Pathologist-in-Training2019
Kwun Wah Wen, M.D., Ph.D., Pathologist-in-Training2019
Rish Pai, M.D., Ph.D.2020
Anil Parwani, M.D., Ph.D., MBA2020
Ashley M. Cimino-Mathews, M.D.2020
James R. Cook, M.D., Ph.D.2020
Lakshmi Priya Kunju, M.D.2020
Vinita Parkash, MBBS2020
Olca Basturk, M.D.2021
Deepa Patil, M.D.2021
Daniel J. Brat, M.D., Ph.D.2021
Anna Marie Mulligan, M.D., BCH, MRCPath2021
Zubair Baloch, M.D.2021
Yuri Fedoriw, M.D.2022
Sarah M. Dry, M.D.2022
William C. Faquin, M.D., Ph.D.2022
David B. Kaminsky, M.D., FIAC (Ex-officio)
Claire Kilfoyle, Director of Education

Education Subcommittee Chairs

SubcommitteeTerm Ending
Shree G. Sharma, M.D., Informatics Subcommittee2020
Rhonda Yantiss, M.D., Abstract Assignment Committee 2021
Ilan Weinreb, M.D., Subcommittee for Unique Live Course Offerings 2021
Laura W. Lamps, M.D., CME Subcommittee2021
Raja R. Seethala, M.D., Short Course Coordinator2021
Steven D. Billings, M.D., Interactive Microscopy2020

Abstract Assignment Committee

SubcommitteeTerm Ending
Rhonda Yantiss, M.D., Chair2021
Justin Bishop, M.D.2019
Daniel Dye, M.D.2019
Ryan Gill, M.D., Ph.D.2019
Ericka Olgaard, D.O.2019
Alexandros Polydorides, M.D., Ph.D.2019
Mike H. Roh, M.D., Ph.D.2019
Sandro Santagata, M.D., Ph.D.2019
Peter M. Sadow, M.D., Ph.D.2020
Marilyn M. Bui, M.D., Ph.D.2021
Benjamin J. Chen, M.D., Ph.D.2021
Rondell P. Graham, M.B.B.S.2021
Alejandro A. Gru, M.D.2021
Mamta Gupta, M.D.2021
Douglas J. Hartman, M.D.2021
John Higgins, M.D.2021
Kirk D. Jones, M.D.2021
Michael Kluk, M.D., Ph.D.2021
Tamara L. Lotan, M.D.2021
Bruce M. McManus, M.D., Ph.D.2021
Atis Muehlenbachs, M.D., Ph.D.2021
Robyn C. Reed, M.D.2021
Michelle D. Reid, M.D., MS2021
Souzan Sanati, M.D.2021
Khin Thway, MBBS2021

Education Informatics Subcommittee

SubcommitteeTerm Ending
Shree G. Sharma, M.D., Chair2020
Anil Parwani, M.D., Ph.D.2021
Emilio Madrigal, D.O.2021
Liron Pantanowitz, M.D.2021
Gaurav Sharma, M.D.2020
Hunter Hardy, M.D.2020
Jason L. Hornick, M.D., Ph.D. (Ex-Officio)
David B. Kaminsky, M.D., FIAC (Ex-Officio)
Christian Giangreco (Director, Information Technology)
Ethan Kaminsky (KAMPROD)

CME Subcommittee

SubcommitteeTerm Ending
Laura Lamps, M.D., Chair2021
Matthew W. Rosenbaum, M.D. (Pathologist-in-Training)2019
Yael K. Heher M.D., MPH, FRCPC2020
Kristin C. Jensen, M.D.2021
Yigu Chen, MPH, PMP 2021
Ericka Olgaard, D.O.2021
Michelle Dian Reid, M.D.2021
Claire Kilfoyle (Director of Education)

Subcommittee for Unique Live Course Offerings

SubcommitteeTerm Ending
Ilan Weinreb, M.D., Chair2021
Aleodor (Doru) Andea, M.D., MBA2019
Carol F. Farver, M.D2019
Ashley M. Cimino-Mathews, M.D.2019
Raja Seethala, M.D.2019
Brian D. Robinson, M.D.2020
Xuefeng Zhang, M.D., Ph.D.2021

Interactive Microscopy Course Directors

SubcommitteeTerm Ending
Steven D. Billings, M.D., Chair - Dermatopathology2020
Laura W. Lamps, M.D. - Potpourri2020
Laura C. Collins, M.D. - Breast2020
Adeboye O. Osunkoya, M.D. - Genitourinary 2020
David B. Kaminsky, M.D., FIAC - ICE, Cytopathology, Modern Pathology2020
Charles Matthew Quick, M.D. - Gynecologic 2020
Raja R. Seethala, M.D. - ENT2020
Megan Lim, M.D., Ph.D. - Hematopathology2020
Rhonda K. Yantiss, M.D. - Gastrointestinal 2020
Jason L. Hornick, M.D., Ph.D. - Bone & Soft Tissue2020

About

view more